Umístění krbových kamen/krbových vložek do interiéru vyžaduje pečlivou přípravu, kterou je vhodné zvážit již v průběhu stavby domu. V případě stávajících staveb je nezbytné počítat s rozsáhlejšími stavebními úpravami v závislosti na specifických požadavcích celkového topného systému. Níže si popíšeme nejdůležitější body které je dobré si před samotnou montáží zaměřit.

Podlaha

Pokud jste se již rozhodli pro určitý typ topného tělesa je důležité brát v úvahu nejen jeho velikost, ale také hmotnost. Kvalitní krbová kamna/vložka mohou dosahovat hmotnosti až 400 kg, proto je klíčové zajistit, aby podlaha byla dostatečně pevná, aby zvládla takové zatížení. Nosnost podlahy musí být minimálně 1,5 násobkem hmotnosti celkové konstrukce krbu.

Podlaha by tedy měla být nejlépe betonová nebo z jiného nehořlavého materiálu, která je schopná dlouhodobě snášet zatížení a v případě krbu se zde zároveň nesmí nacházet podlahové topení ani příliš vysoká izolace z lehčených materiálů.

V situaci, kdy nemáme na podlaze dlažbu nebo jiným nehořlavý materiál, je nezbytné tuhle část podlahy odizolovat. Tato opatření jsou důležitá nejen kvůli přímému kontaktu kamen s povrchem, ale také z hlediska bezpečnosti v případě potenciálního vypadnutí uhlíků nebo žhavých částí přímo z topeniště. Pro izolaci podlahy se nejčastěji využívají žáruvzdorná tvrzená skla umístěná přímo pod krbovými kamny. Dále lze také použít plech, kámen nebo jiné žáruvzdorné materiály.

Rozměry nehořlavé plochy před krbovou vložkou by měly být minimálně 800 mm zepředu a 200 mm do strany od skla nikoliv od konstrukce. U krbových kamen je nutné dodržet 450-800 mm zepředu a 100-200 mm od boku.

Pzn. Vždy se řiďte přesnými vzdálenostmi uvedenými v technickém listu spotřebiče

Požárně bezpečnostní vzdálenost od hořlavých materiálů

Vždy berte úvahu bezpečnostní předpisy a normy, které ovlivňují vhodné umístění kamen a jejich minimální vzdálenost od hořlavých i nehořlavých materiálů (minimální odstupy jsou pevně stanoveny v normě ČSN 06 1008/1997. Tato pravidla se nevztahují pouze na příčky, ale i na nábytek, zárubně nebo hořlavé podlahové krytiny. Ze stran a zezadu musí být kolem kamen minimálně 20 cm volného prostoru. V technickém listu výrobce povinnost uvádět minimální vzdálenosti ze všech čtyř stran krbových kamen od hořlavých materiálů. Je proto důležité, aby plánování umístění kamen zahrnovalo nejen jejich fyzické rozměry, ale také dodržení všech bezpečnostních odstupů, aby byla zajištěna správná a bezpečná funkce topidla.

Externí přívod vzduchu

Moderní krbová kamna mají již standardně možnost připojení externího vzduchu. Externí přívod je velmi důležitý pro správnou funkci kamen. Externí přívod vzduchu je nezbytný v situacích, kde je v objektu nainstalován odtah vzduchu, jako je například odsavač par (digestoř), klimatizace, centrální vysavač nebo jiná zařízení, která by mohla způsobit zpětný tah spalin do prostoru. V případě krbových kamen výrobce vždy uvádí hodinovou spotřebu vzduchu. Pokud vytápěný prostor nesplňuje tuto hodnotu, nebo je v prostoru odtahový spotřebič, jak bylo zmíněno výše, je nezbytné nainstalovat externí přívod vzduchu. Tento vzduch obvykle přivádíme do kamen z podlahy, komínovým tělesem nebo pomocí průrazu z vedlejší místnosti či sklepa.

Podlahou – nejideálnější je umístit rozvody přívodu vzduchu již při vylévání základové desky, aby mohly být co nejvíce přímé. Nejčastěji se pro přívod podlahou využívá potrubí nerezové potrubí obdelníkového tvaru.

Zdí – v případě že krb nestojí uprostřed domu, ale u obvodové zdi, je možnost vést přívod vzduchu rovnou přes zeď za krbem pomocí ohebného hliníkového potrubí.

-Sklepem – stejně jako přes zeď můžeme pomocí ohebného hliníkového potrubí vést přívod vzduchu ze sklepa nebo jiné dobře odvětrávané místnosti. Je však důležité mít na paměti, že by pro externí zdroj vzduchu neměla sloužit garáž nebo místnost, kde jsou uskladněny hořlavé látky. Toto opatření je nezbytné pro zajištění bezpečného provozu a minimalizaci rizika vzniku požáru.

-Komínovým tělesem – další možností je přivádět vzduch pomocí komínového tělesa. Vzduch zde proudí speciálními průduchy které vedou mezi pláštěm a izolací komínového tělesa.

Komínový sopouch

Základním požadavkem pro napojení kouřovodů na komínové těleso je umístění sopouchu výše než je vyústění vedoucí z kamen, aby se spaliny nikdy nepohybovaly se směrem dolů a nedocházelo k snížení tahu a zanášení kouřovodů. Dalším požadavkem je připojení kouřovodu na stejný nebo větší průměr komínového tělesa. Nikdy nesmí být větší průměr spalinové cesty připojen k menšímu průměru komínového tělesa!

V případě krbové vložky musíme počítat s umístěním sopouchu v krbové komoře, která nesmí mít strop výše než 500 mm pod stropem místnosti, proto i sopouch nebude méně jak 500 mm pod stropem místnosti.